پارلمان فرانسه قانون جدیدی برای مهار اعتراضات مردمی تصویب کرد

پارلمان فرانسه قانون جدیدی برای مهار اعتراضات مردمی تصویب کرد

رویترز گزارش داد، پارلمان فرانسه در پاسخ به تظاهرات ضددولتی جلیقه زردها، قانونی برای محدود کردن خشونت ها در جریان اعتراضات تصویب کرد.

به گزارش سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز، این قانون با 387 رای موافق در مقابل 92 رای مخالفت به تصویب رسید. منتقدان می گویند که این قانون آزادی های مدنی را محدود می کند.
این قانون «ضدخرابکاری» نام دارد و معترضان را از پوشاندن چهره در طول تظاهرات منع می کند. همچنین طبق قانون جدید پلیس اختیارات بیشتری برای برخورد با معترضان یافته و مقام های محلی نیز این اختیار را خواهند داشت که محدودیت هایی علیه معترضان وضع کنند.
اعتراضات معترضان موسوم به «جلیقه زردها» از حدود سه ماه پیش و در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد و در نهایت به اعتراضاتی گسترده علیه سیاست های اقتصادی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تبدیل شد. 
مقام های فرانسوی می گویند که جلیقه زردها در اوایل تظاهرات هفتگی به خشونت متوسل شده و به خودروها و مغازه ها خسارت وارد کردند. این در حالی است که پلیس نیز به استفاده از «فلش بال» (گلوله های پلاستیکی) علیه معترضان متهم است. 
جلیقه زردها و اتحادیه های صنفی روز سه شنبه برای اولین بار تظاهرات مشترکی برگزار کرده و علیه مالیات ها و کاهش قدرت خرید مردم اعتراض کردند. 
به گزارش آسوشیتدپرس، درگیری های پراکنده ای در تظاهرات روز سه شنبه رخ داد و پلیس اقدام به شلیک گاز اشک آور کرد. در شهر لیل و برخی مناطق دیگر از گاز اشک آور استفاده شد. 

نظرات کاربران